Dowiedz się więcej o e-booku >> kliknij tutaj.

a white fish with black text on it lying on grass
07 lipca 2025

Biegunka u psa - nie podawaj mu ryżu z kurczakiem!

W przypadku biegunki czy problemów brzuszkowych u psa wiele osób doradza: „daj mu ryż z kurczakiem przez jakiś czas, to mu dobrze zrobi”. Nie daj się na to namówić, nie jest to najlepszy wybór. Dlaczego?

 

W przypadku nagłej biegunki u psa, innymi słowy zatrucia pokarmowego, nie trzeba od razu sięgać po farmakologiczne środki i dodatkowy stres w gabinecie weterynaryjnym. Oczywiście są pewne wyjątki np. 

 

- nie mamy pewności, co pies zjadł (a lubi zjeść wszystko, jak leci),

- pies połknął ciało obce, które może mu zaszkodzić,

- pies zjadł trującą substancję (np. chemiczny nawóz lub trutkę),

- pies czuje się coraz gorzej, słabnie w oczach,

- jest to szczeniak, starszy, schorowany pies,

- sytuacja trwa już zbyt długo i psu się nie polepsza (dłużej niż 24-48h).

 

Ryż i kurczak dla psa - duet idealny?

 

Pies w trakcie biegunki traci wiele składników odżywczych, zaburzone jest wchłanianie, obserwujemy ogólne osłabienie. Chcemy wzmocnić psa, wspomóc proces rekonwalescencji, a kurczakowi z ryżem brakuje 17 niezbędnych składników odżywczych! Prawie całkowity brak witaminy B12, elektrolitów, witaminy D, a także mała ilość błonnika.

 

Aby pies doszedł do siebie, potrzebuje energii z pokarmu. Jest to szczególnie ważne, kiedy możliwe jest podawanie jedynie małych porcji lub psu brakuje apetytu. Kurczak z ryżem nie dostarcza odpowiedniej ilości energii niezbędnej do wyzdrowienia.

 

Ryż jest prozapalny, ma wysoki indeks glikemiczny, co prowadzi do szybkiego wzrostu glukozy we krwi. Nie dostarcza prawie żadnych składników odżywczych, ale może zawierać mykotoksyny (pleśni) oraz wysoki poziom arsenu (pierwiastek silnie trujący).

 

Kurczak dostępny w markecie to mięso bardzo słabej jakości. Karmiony tanią paszą, kto wie z jakimi dodatkami, dlatego nie jest to najlepszy wybór w przypadku chorego psa. Nawet jeśli pies jest na takiej diecie krótko, nie sprzyja ona kompleksowej regeneracji układu pokarmowego i całego organizmu.

 

Biegunka u psa - jak mu pomóc?

 

Na początek nie podawać psu nic. A następnie wprowadzić bogato odżywczy i świetnie regenerujacy bulion na kościach z dodatkiem blenowanej dyni (lub marchewki), która zagęści kupę 💩 Kolejny krok to dodanie do takiej zupy gotowane chude mięso. Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule o protokole biegunkowym i zupie awaryjnej.

 

 

Potrzebujesz wsparcia w wybraniu odpowiedniej karmy lub przygotowaniu diety dla Twojego psa? A może męczą go alergie i nawracające infekcje?

 

Jestem certyfikowanym psim dietetykiem z podejściem holistycznym.

 

Pod tym linkiem możesz umówić ze mną konsultację, wypełnij formularz i zadbajmy razem o zdrowie Twojego psa!

 

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave